Общностен център Варна (Community Centre Varna) - част от Българска мрежа за закрила и включване "КОМПАС" (Bulgaria Network of Protection and Inclusion Centres COMPASS), е създаден по инициатива на Върховния комисариат за бежанците на ООН (UNHCR Bulgaria) от Асоциация „ЕНЕРДЖИ“ в подкрепа на уязвими групи, лица търсещи закрила и бежанци, независимо от тяхната националност.
Партньорски организации в центъра са:
Партньорските организации в Общностния център предоставят следните безплатни услуги за социално-икономическото включване:
Психосоциална подкрепа: Индивидуални и групови консултации, информационни семинари с психолози; социална подкрепа и консултации от социални работници.
Подкрепа за получаване на здравни услуги: Осигуряване на информация и подпомагане на достъпа до основни медицински прегледи и лечение.
Предоставяне на правна помощ
Социални дейности: Организиране на различни социални събития и активности за насърчаване на интеграцията и взаимодействието между бежанците и местната общност.
Културни и спортни дейности: Провеждане на културни или спортни събития, фестивали, изложби, музикални изяви, спортни занимания за насърчаване на разнообразието и взаимното разбирателство.
Подкрепа за деца и родители: Семейни психологически консултации, АРТ работилници с деца и родители.
Образователни дейности: ИНТЕГРИКО - Образователна подкрепа на деца за интеграция в българската образователна система. Подготовка за записване в първи клас. Помощ при домашни задания и адаптация към българската учебна програма. Летни образователни програми, които комбинират академични и културни дейности. Предоставяне на обучения и курсове за усвояване на българския език, културата и историята на България.
Работното време на центъра с посетители е от 09.00 до 12.00 ч. и от 13.00 до 16.00 ч. от понеделник до петък.
Различни социални, културни или спортни събития, арт-терапии, работилници, тренинги и курсове ще се провеждат в специално създаден допълнителен график, включително през събота и неделя.
Общностен център - Варна е открит в подкрепа на лица търсещи убежище и бежанци, както и към лица без гражданство, включително, но не само:
Бежанци от Украйна, лица с малки деца и бременни жени, и хора с увреждания;
Всички лица с регистрирано убежище, включително тези, които пребивават в регистрирани общежития или други подслони;
Лица без гражданство, включително тези, които имат статут на лице без гражданство в България;
Лица от общността на домакините (България), които живеят в близост до Общностния център, като се вземе предвид възможността за сътрудничество и взаимодействие с бежанците.
Общностният център и подкрепата, която предоставя на уязвими групи, цели да гарантира правата, свободата, сигурността и достойнството на всеки човек. Всички представители на Асоциация „ЕНЕРДЖИ“ спазват Етичен кодекс и Политика за закрила на децата, включително показват нулева толерантност към сексуалната експлоатация и злоупотреба (Protection against sexual exploitation and abuse - PSEA), като спазват правилата на Конвенцията на ООН за правата на детето и специалните мерки за защита от сексуална експлоатация и сексуално насилие (ST/SGB/2003/13) на Секретариата на ООН.
Допълнителни етични правила за членове, служители, стажанти и доброволци на Общностен център - Варна:
Не се толерира какъвто и да било вид дискриминация, която създава враждебна или неприятна среда за служители, стажанти, доброволци или посетители. Спазват се принципите на равнопоставеност без значение на пол, религия, националност, политически пристрастия или др. под.
Недопускане на недобросъвестно, неприемливо или неправомерно поведение.
Спазват се комуникационни изисквания към лицата в организацията, които включват: съобразяване с езиковата бариера и използване на подходящ добронамерен тон. Забраняват се изказвания и думи носещи в себе си семантика на разделение, класова или етническа омраза, религиозна обвързаност или др. под.
Спазват се правила за здравословни и безопасни условия на труд, съгласно изискванията на Службата по трудова медицина.
Спазват се правила за защита на околната среда, разделно събиране на отпадъци и предаването им за рециклиране, ограничаване на използването на пластмасови изделия, контрол за прекомерно използване на електричество, вода или др. под.